Membership

Ranking Member

Subcommittees:
Rep. Kay Granger
Kay Granger
Texas - 12

Minority Committee Members

Subcommittees:
State, Foreign Operations, and Related Programs (Ranking Member), Defense
Rep. Harold Rogers
Harold Rogers
Kentucky - 05
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies (Ranking Member), Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, Defense
Rep. Robert Aderholt
Robert Aderholt
Alabama - 04
Subcommittees:
Energy and Water Development, and Related Agencies (Ranking Member), Interior, Environment, and Related Agencies
Rep. Michael Simpson
Michael Simpson
Idaho - 02
Subcommittees:
Military Construction and Veterans Affairs (Ranking Member), Defense
Rep. John Carter
John Carter
Texas - 31
Subcommittees:
Defense (Ranking Member), Energy and Water Development, and Related Agencies
Rep. Ken Calvert
Ken Calvert
California - 42
Subcommittees:
Vice-Ranking Member – Full Committee, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies (Ranking Member), Defense
Rep. Tom Cole
Tom Cole
Oklahoma - 04
Subcommittees:
Transportation, Housing and Urban Development, and Related Agencies (Ranking Member), Defense, State, Foreign Operations, and Related Programs
Rep. Mario Diaz-Balart
Mario Diaz-Balart
Florida - 25
Subcommittees:
Financial Services and General Government (Ranking Member) , Defense, Transportation, Housing and Urban Development
Rep. Steve Womack
Steve Womack
Arkansas - 03
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration (Ranking Member), State, Foreign Operations, and Related Programs
Rep. Jeff Fortenberry
Jeff Fortenberry
Nebraska - 01
Subcommittees:
Homeland Security (Ranking Member), Energy and Water Development, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Charles Fleischmann
Charles Fleischmann
Tennessee - 03
Subcommittees:
Legislative Branch (Ranking Member), Energy and Water Development, and Related Agencies, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Jaime Herrera Beutler
Jaime Herrera Beutler
Washington - 03
Subcommittees:
Interior, Environment, and Related Agencies (Ranking Member)
Rep. David Joyce
David Joyce
Ohio - 14
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Andy Harris
Andy Harris
Maryland - 01
Subcommittees:
Financial Services and General Government, Interior, Environment, and Related Agencies, Legislative Branch
Rep. Mark Amodei
Mark Amodei
Nevada - 02
Subcommittees:
Financial Services and General Government, Interior, Environment, and Related Agencies
Rep. Chris Stewart
Chris Stewart
Utah - 02
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies, Homeland Security
Rep. Steven Palazzo
Steven Palazzo
Mississippi - 04
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies, Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies
Rep. David Valadao
David Valadao
California - 21
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies, Energy and Water Development, and Related Agencies, Legislative Branch
Rep. Dan Newhouse
Dan Newhouse
Washington - 04
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. John Moolenaar
John Moolenaar
Michigan - 04
Subcommittees:
Homeland Security, Military Construction and Veterans Affairs, Transportation, Housing and Urban Development
Rep. John Rutherford
John Rutherford
Florida - 04
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Ben Cline
Ben Cline
Virginia - 06
Subcommittees:
Energy and Water Development, and Related Agencies, State, Foreign Operations, and Related Programs
Rep. Guy Reschenthaler
Guy Reschenthaler
Pennsylvania - 14
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies, Transportation, Housing and Urban Development, and Related Agencies
Rep. Mike Garcia
Mike Garcia
California - 25
Subcommittees:
Homeland Security, Transportation, Housing and Urban Development, and Related Agencies
Rep. Ashley Hinson
Ashley Hinson
Iowa - 01
Subcommittees:
Military Construction, Veterans Affairs, and Related Agencies, Transportation, Housing and Urban Development, and Related Agencies
Rep. Tony Gonzales
Tony Gonzales
Texas - 23

Chair

Rep. Rosa DeLauro
Rosa DeLauro
Connecticut - 03

Majority Members

Rep. Marcy Kaptur
Marcy Kaptur
Ohio - 09
Rep. David Price
David Price
North Carolina - 04
Rep. Lucille Roybal-Allard
Lucille Roybal-Allard
California - 40
Rep. Sanford Bishop
Sanford Bishop
Georgia - 02
Rep. Barbara Lee
Barbara Lee
California - 13
Rep. Betty McCollum
Betty McCollum
Minnesota - 04
Rep. Tim Ryan
Tim Ryan
Ohio - 13
Rep. C. Ruppersberger
C. Ruppersberger
Maryland - 02
Rep. Debbie Wasserman Schultz
Debbie Wasserman Schultz
Florida - 23
Rep. Henry Cuellar
Henry Cuellar
Texas - 28
Rep. Chellie Pingree
Chellie Pingree
Maine - 01
Rep. Mike Quigley
Mike Quigley
Illinois - 05
Rep. Derek Kilmer
Derek Kilmer
Washington - 06
Rep. Matt Cartwright
Matt Cartwright
Pennsylvania - 08
Rep. Grace Meng
Grace Meng
New York - 06
Rep. Mark Pocan
Mark Pocan
Wisconsin - 02
Rep. Katherine Clark
Katherine Clark
Massachusetts - 05
Rep. Pete Aguilar
Pete Aguilar
California - 31
Rep. Lois Frankel
Lois Frankel
Florida - 21
Rep. Cheri Bustos
Cheri Bustos
Illinois - 17
Rep. Bonnie Watson Coleman
Bonnie Watson Coleman
New Jersey - 12
Rep. Brenda Lawrence
Brenda Lawrence
Michigan - 14
Rep. Norma Torres
Norma Torres
California - 35
Rep. Charlie Crist
Charlie Crist
Florida - 13
Rep. Ann Kirkpatrick
Ann Kirkpatrick
Arizona - 02
Rep. Ed Case
Ed Case
Hawaii - 01
Rep. Adriano Espaillat
Adriano Espaillat
New York - 13
Rep. Josh Harder
Josh Harder
California - 10
Rep. Jennifer Wexton
Jennifer Wexton
Virginia - 10
Rep. David Trone
David Trone
Maryland - 06
Rep. Lauren Underwood
Lauren Underwood
Illinois - 14
Rep. Susie Lee
Susie Lee
Nevada - 03