Membership 116th Congress

Membership

 
 
 

Ranking Member

Subcommittees:
Rep. Kay Granger
KAY GRANGER
Texas - 12

Minority Committee Members

Subcommittees:
State, Foreign Operations, and Related Programs (Ranking Member), Defense
Rep. Harold Rogers
HAROLD ROGERS
Kentucky - 05
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies (Ranking Member), Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, Defense
Rep. Robert B. Aderholt
ROBERT B. ADERHOLT
Alabama - 04
Subcommittees:
Energy and Water Development, and Related Agencies (Ranking Member), Interior, Environment, and Related Agencies
Rep. Michael K. Simpson
MICHAEL K. SIMPSON
Idaho - 02
Subcommittees:
Military Construction and Veterans Affairs (Ranking Member), Defense
Rep. John R. Carter
JOHN R. CARTER
Texas - 31
Subcommittees:
Defense (Ranking Member), Energy and Water Development, and Related Agencies
Rep. Ken Calvert
KEN CALVERT
California - 42
Subcommittees:
Vice-Ranking Member – Full Committee, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies (Ranking Member), Defense
Rep. Tom Cole
TOM COLE
Oklahoma - 04
Subcommittees:
Transportation, Housing and Urban Development, and Related Agencies (Ranking Member), Defense
Rep. Mario Diaz-Balart
MARIO DIAZ-BALART
Florida - 25
Subcommittees:
Financial Services and General Government (Ranking Member) , Defense, Transportation, Housing and Urban Development
Rep. Steve Womack
STEVE WOMACK
Arkansas - 03
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration (Ranking Member), State Department, Foreign Operations
Rep. Jeff Fortenberry
JEFF FORTENBERRY
Nebraska - 01
Subcommittees:
Homeland Security (Ranking Member), Energy and Water Development
Rep. Charles J. Fleischmann
CHARLES J. FLEISCHMANN
Tennessee - 03
Subcommittees:
Legislative Branch (Ranking Member), Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Jaime Herrera Beutler
JAIME HERRERA BEUTLER
Washington - 03
Subcommittees:
Interior, Environment, and Related Agencies (Ranking Member), Financial Services and General Government
Rep. David P. Joyce
DAVID P. JOYCE
Ohio - 14
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, and Related Agencies, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. Andy Harris, M.D.
ANDY HARRIS, M.D.
Maryland - 01
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies, Military Construction and Veterans Affairs, State, Foreign Operations, and Related Programs
Rep. Martha Roby
MARTHA ROBY
Alabama - 02
Subcommittees:
Financial Services and General Government, Interior, Environment, and Related Agencies
Rep. Mark E. Amodei
MARK E. AMODEI
Nevada - 02
Subcommittees:
Financial Services and General Government, Interior, Environment, and Related Agencies
Rep. Chris Stewart
CHRIS STEWART
Utah - 02
Subcommittees:
Commerce, Justice, Science, and Related Agencies, Homeland Security
Rep. Steven M. Palazzo
STEVEN M. PALAZZO
Mississippi - 04
Subcommittees:
Energy and Water Development, and Related Agencies, Homeland Security, Legislative Branch
Rep. Dan Newhouse
DAN NEWHOUSE
Washington - 04
Subcommittees:
Agriculture, Rural Development, Food and Drug Administration, Labor, Health and Human Services, Education, and Related Agencies
Rep. John Moolenaar
JOHN MOOLENAAR
Michigan - 04
Subcommittees:
Homeland Security, Military Construction and Veterans Affairs, Transportation, Housing and Urban Development
Rep. John Rutherford
JOHN RUTHERFORD
Florida - 04
Subcommittees:
Military Construction and Veterans Affairs, Transportation, Housing and Urban Development
Rep. Will Hurd
WILL HURD
Texas - 23

Chair

Rep. Nita Lowey
NITA LOWEY
New York - 17

Majority Members

Rep. Marcy Kaptur
MARCY KAPTUR
Ohio - 09
Rep. Peter Visclosky
PETER VISCLOSKY
Indiana - 01
Rep. José Serrano
JOSÉ SERRANO
New York - 15
Rep. Rosa DeLauro
ROSA DELAURO
Connecticut - 03
Rep. David Price
DAVID PRICE
North Carolina - 04
Rep. Lucille Roybal-Allard
LUCILLE ROYBAL-ALLARD
California - 40
Rep. Sanford Bishop
SANFORD BISHOP
Georgia - 02
Rep. Barbara Lee
BARBARA LEE
California - 13
Rep. Betty McCollum
BETTY MCCOLLUM
Minnesota - 04
Rep. Tim Ryan
TIM RYAN
Ohio - 13
Rep. C. Ruppersberger
C. RUPPERSBERGER
Maryland - 02
Rep. Debbie Wasserman Schultz
DEBBIE WASSERMAN SCHULTZ
Florida - 23
Rep. Henry Cuellar
HENRY CUELLAR
Texas - 28
Rep. Chellie Pingree
CHELLIE PINGREE
Maine - 01
Rep. Mike Quigley
MIKE QUIGLEY
Illinois - 05
Rep. Derek Kilmer
DEREK KILMER
Washington - 06
Rep. Matt Cartwright
MATT CARTWRIGHT
Pennsylvania - 08
Rep. Grace Meng
GRACE MENG
New York - 06
Rep. Mark Pocan
MARK POCAN
Wisconsin - 02
Rep. Katherine Clark
KATHERINE CLARK
Massachusetts - 05
Rep. Pete Aguilar
PETE AGUILAR
California - 31
Rep. Lois Frankel
LOIS FRANKEL
Florida - 21
Rep. Cheri Bustos
CHERI BUSTOS
Illinois - 17
Rep. Bonnie Watson Coleman
BONNIE WATSON COLEMAN
New Jersey - 12
Rep. Brenda Lawrence
BRENDA LAWRENCE
Michigan - 14
Rep. Norma Torres
NORMA TORRES
California - 35
Rep. Charlie Crist
CHARLIE CRIST
Florida - 13
Rep. Ann Kirkpatrick
ANN KIRKPATRICK
Arizona - 02
Rep. Ed Case
ED CASE
Hawaii - 01